Boj o život 2004

Boj o život 2004
motoakcička tak trochu jinak

Kromě "klasických a tradičních" motosrazů a motoakcí, co jich jen za sezónu jsou plné víkendy, se konají i akce, které vůbec nezapadají do vyjetých a zaběhnutých kolejí motorkářských srocení, jak je všichni známe. Mě osobně jsou tyhle akcičky daleko milejší než "srazová komerce" co jí kolem je hafo, jezdím na ně rád, no a s jednou takovou letošní chci Vás, ctěné čtenářstvo tohoto obskurního webu, seznámit...

Vlajka MOTOBIKE
Letos je tomu už pět let, co jsem se čirou náhodou dozvěděl o volném sdružení motorkářů, kteří jsou současně "mocni" internetu, tohoto bezesporu celosvětového fenoménu posledních let. Na jaře roku 1999 jsem se (samozřejmě elektronicky) do téhle party přihlásil. Naštěstí jsem byl dosti rychlý, abych stihl první "poznávací" srazík zmíněné grupy, sdružující se pod synonymem MOTOBIKE.CZ. Ten se konal na louce za známým veteránským muzeem v Lesné u Znojma. Nejpikantnější byl tehdy příjezd, neb skoro nikdo neznal ty další (virtuální přezdívky moc identifikaci nepomáhají....), a tak nejčastější věta byla: "A kerej ty vlastně seš?"
Nicméně, z tohohle kolektivu (z latiny - colligo=sbírat, ergo kladívko kolektiv=sebranka) se brzičko vyklubala správná parta, i když občas a sem tam se nějaký blboun našel a nachází. No a tradicí se stalo i pořádání každoroční "kmenové" akce, tedy tzv "velkého" srazu MKF. Z důvodů ryze provozních se postupem času ustálil tradiční termín konání v druhé půlce května. Pořadatelství na sebe vždy dobrovolně vezme skupinka lidí, tak, aby se "na každého posléze dostalo":-))))))
Akce to byly různé, od těch opravdu prostých a jednoduchých, až po organizačně a i finančně dosti náročné podniky (v roce 2002 jsem se jako jeden z pořadatelů zapojil do jeho plánování a organizace). Letošní pořadatelé se (podle mne velmi dobře) rozhodli pro "návrat ke kořenům", tedy pro zajištění jen a jen nejnutnějších a nejnezbytnějších věcí (a samozřejmě programu) s tím, že každý se především musí postarat sám o sebe. No a aby svému rozhodnutí dodali patřičnou váhu, tak proto ten název. Mysleli jsme si (my ostatní), že to je jen taková básnická hyperbola, leč, ukázalo se, že nikoliv, že ti bazilišci měli podchyceno vše ku splnění svých idejí:-((((

Loňská sezóna se díky mému těžkému úrazu scvrkla na takové nemastné-neslané torzíčko. Jelikož ale vše zlé je pro něco dobré, tak i moje nehoda měla kladný vliv na rok letošní. Jak? Inu, jelikož jsem si nevyčerpal skoro žádnou dovolenou, tak halt letos mám k dispozici plných padesát dní volna, což dává deset tejdnů. Mohu si dovolit tudíž rozmařilé "plýtvání" s volnem. No a protože BoZ je organizátory situován až na samou západní hranici někam za Tachov, rozhodl jsem se odměnit volným pátkem a nepojmout dopravu na srazík jako rychlý přesun, nýbrž udělat si místo dálničního speedování celodenní vejlet okreskama.
Jak rozhodnuto, tak uděláno. V pátek jsem si v klidu a pohodě vstal, zabalil opět po dvou letech tábornické potřeby (a musím se pochválit, nic jsem nezapoměl, jen jsem vhodně nezvolil typ spacoše:-)))))) no a před desátou jsem za pěkného sluníčka vyrazil.
Cesta kolem hauptštatu je vopruz, ještě echtovnější pro Pražouna, no ale co se dá dělat. Baranďák naštěstí prolítnu jako řídký případ s hustým běháním, a jakmile odbočím ze strakonický na Radotín, je už pohoda. Notoricky známou cestou přes Srbsko a Hostím do Berouna mířím letos poprvý, takže jedu pohodu, čumím, co je kde nového a vychutnávám jarně svěží přírodu. Beroun je zase trochu vopruz, průtah po staré plzeňské se ani na mašině nedá zvládnout na jeden zátah. Ale tím pro dnešek s hlavníma silnicema končím, odtud už budu "krajinkařit" okreskama.
V Králově Dvoře už GPSka signalizuje odbočku, jooo, je tady, tak sbohem frmole! Uhejbám doprava, krátké stoupání a je tu výjezd z údolí. Slušná silnička se klikatí, v pátečním poledni nejni nikde nikdo, tak si jízdu vychutnávám do sytosti. V Hudlicích, rázovité vesničce roztažené v dost prudkém stoupání, opouštím hlavní a směřuju přímo do temných hlubim křivoklátských lesů. Zde, v příjemném a osvěžujícím stínu je čas na první zastávku, odfouknutí, pohled do mapy a pár loků vody.
Pokračování průniku rozsáhlými hvozdy vede kolem vesničky Kublov, za niž se na české poměry kvalitní silnička nadlouho schová pod husté koruny stromů. Trochu zpomalím, pamětliv Tondova nedávného střetu s lesní srnkou. Dodnes ho pochroumaný kotník pobolívá..... A tady kdyby srna vyrazila, tak ji zahlídnu tak na deset metrů, a to kdoví jestli.
Ve vesničce Líšná mám na výběr dva směry, tradičně zvolím ten horší. Na výjezdu se silnička změní v regulérní kamenitou cestu, tu a tam zpestřenou flákem letitého a rozmělněného asfaltu. Ále co, nemůže to trvat věčně, tak se chvilku drkotám a neustále se utvrzuju v myšlence, že pro courání po Česku bude halt nutno pořídit cestovní enduro, a Káčko používat pro dálkovou turistiku. Ale to jen tak na okraj:-))))))
Po čtyřech kilometrech najíždím na silnici Zbiroh - Rakovník a myslím si, že je cestářské trápení za mnou. Chybka! Silnice je sice kvalitnější, leč asi na tříkilometrovém úseku opravovaná "českým" způsobem, který se vyznačuje přemírou drobného štěrku na záplatovaných místech. A těch je dost, takže opět kličkuju, ne mezi dírama, ale mezi závějema značně "kluzkého" štěrku. Hnus, velebnosti....
Naštěstí, za chvilku se přiblíží odbočka z hlavní, a je po štěrku a problémku. Opuštěnými okreskami se neustále deru západním směrem, až skončím na náměstí zapadlého městečka Radnice, severně od Plzně. Tělo už se začíná hlásit o své, je taky nutno dokoupit čerstvé pečivo na dva dny (kdoví jak to bude s cateringem v pohraničí...) a jelikož náměstí nabízí vše potřebné, odstavuji slona před sámoškou a řeznictvím, a vyrazím za obstaráním aprovizace. To se zdaří, nabytou futráží vycpu mezírky v kufrech, sežeru na stojáka jednu klobásku s čerstvou mákem sypanou houskou (mňam...) a brum brum, razím dál.
Někde mezi kopečky přede mnou se skrývá Berounka. No co, řeknete, co nám chce ten trouba tímhle konstatováním naznačit? Nic moc, jen to, že v těchhle končinách přes řeku nevede most, ale místo něj jsou tu na mapě značeny dva přívozy. Jeden jižněji, u Nadryb, a druhý severněji, u Darové. Ten se mi hodí do přesunové osy lépe, tak se s menšími kličkami na něj nasměruju. Projedu kolem zbrusu nově vybudovaného golfového hřiště s přilehlým zámečkem a několika serpentínami sjedu až k přívozu. Prám je na "mojí" straně, nikde nikdo, a místně příslušný žoviální a sousedský Cháron nepožaduje stříbrňák na jazyk, prej že dvě bronzové desetikačky do ručky mu stačí. Jedna za Bašňáka, jedna za Ká. Dobrá, tady jsou, tak jedem...
Přívoz Darová 1 Přívoz Darová 2 Přívoz Darová 3
Po vylodění na straně protější (mimochodem, prám má kupodivu nosnost 8 tun) je přede mnou opět romantika silniček té nejnižší třídy a poklidné nezalidněné krajiny, která trvá až do Kaznějova. Západně od něj se v borovicových lesích rozkládá obří povrchový kaolínový důl, díra do země o průměru několika kilometrů. Mapa jej nezobrazuje přesně, stejně jako GPS-gerát. Ten mě žene stále rovně vpřed, přímo "do středu Země", ačkoliv silnice uhýbá vpravo. Jasně, je vybudována nedávno, jak dosvědčuje nový černý asfalt. Halt inovace databáze pro GPS není až tak aktuální:-)))) No nic, je to jen příjemné zpestření, horší je že se zatáhlo a lehce prší. Tak jsem mašinu opět myl a leštil zbytečně (ale to se se mnou táhne - kdybych mašinu umyl uprostřed Sahary, tak i tam bude vzápětí lejt....). No ale není to nic hrozného, a přeprška skončí než vyjedu z pásma lesů opět do otevřené krajiny.
Protože je přede mnou ještě dost cesty, a jedno teplé jídlo denně by bylo dobré, tak se začínám poohlížet po nějakém tom zařízení, které by mě mohlo uspokojit. Moc příležitostí tu není, malé vesničky s jejich hospůdkami (a ty jsou převážně takhle brzo odpoledne zavřené) mi stejně nic teplého nenabídnou (možná - kromě vrchního:-)))))). Až teprve v Úněšově, ležícím na hlavním tahu Plzeň - Karlovy Vary, si všimnu hned u hlavní silnice ležícího pohostinství, dokonce i s malým parkovištěm hned před okny. Tak na něj zakormidluju, skouknu nabídku (je docela bohatá) a mám jasno, jde se dlabat.
Zdržím se asi půlhodinku, polívka i následující svíčková mne plně uspokojily a zaplnily, takže pár kiláků další cesty dokonce trochu bojuju s malátností a dřímotou, neboť se trochu přiteplilo a slunce praží jako kdyby ho za to platili. O kousek dále za Křelovicemi dokonce podlehnu informacím GPSky a vydám se po jí naznačené cestě. Ta však kupodivu končí v další vesničce, a dále pokračuje jako nefalšovaná polňačka s mohutnými kalužemi a blátivým korytem. Na GS bych se dál pustil, K nezbývá než otočit a potupně se tři kiláky vrátit a zkusit to jinudy.
Úsek před Konstantinovými Lázněmi mi opět přidá na náladě, zatáčkový úsek klesání do údolí, v nichž leží, je balzámem na duši motoputovatele. I další etapa až do Plané je podobná, jede se pohoda liduprázdnými a kvalitními silničkami, slunce šajní jako za mlada - no prostě jedu, naštěstí nevím do čeho, ba ani netuším.... ještě si v duchu dělám prču z meteorologů předpovídajících slotu a humus.
V Plané chvilku bloudím, neb značení je nic moc a ani GPSka neporadí. Naštěstí alespoň naznačí směr a tak za chvilku frčím dál po hlavní do Tachova. Tady na kraji stavím u pumpy a plním "po špunty", neb mířím do neznáma a plná putna je mírné a ne zrovínka nevýrazné plus v lidupráydném kraji, když jde o život.
Nalézt výjezd z Tachova se mi daří ihned a bez problémků tak najíždím na doporučenou trasu Studánka, Písařova Vesce a Lesná. Jedna zastávka u fešné domorodky, která mi potvrdí mnou zvolený směr, a nořím se do hlubokých lesů Silnička je kupodivu velmi kvalitní s nově položeným asfaltem. Moc si ji ale nevychutnám, neboť se docela na temno zatáhlo a začíná krápat. Odečítám kiláky k odbočce na Ostůvek a opravdu, souhlasí mi mapa, GPS i itík, takže nalézt křižovatku je brnkačka. Je asi půl čtvrté, kdy za počínajícího vlhka zahejbám na hutně štěrkovanou silničku, tak, jak mi velí i malá MKF směrovčička. Z protijedoucího auta skoro za jízdy vyskakuje postava v policejním a mává plácačkou... cože, policajti a tady???? Ale ano, poznávám ksicht jednoho z organizátorů a je jasno, zapadám do hry:-))))) Platím pokutu 250 CZK (takto poplatek za vstup do pohraničního inferna) a sunu se asi tři kiláky notně prochcanými štěrkovými závějemi. Docela humus pro parník mého typu.
Falešný policajt Welcome squad... ... v plné práci
Štěrková hrůza mne vyplivne na větší mýtinu. Přede mnou se rozprostře pohled na promoklou a nacucanou prázdnou louku líně se rozkládající pod plechovým nebem, na níž stojí maringotka a jeden stan s motorkama. Hmmm, jsem na místě. Zakormidluju tedy k oné maringotce, ve které vytuším sídlo organizačního štábu, nechám věrného oře moknout a zapadnu dovnitř. Jo, jsou to voni, a evidentně mě ještě nečekali, chichi... Ale jsem tady, vevnitř je pěkně zatopíno, obdržím loka ohnivé vody (bodne, díky...) a je mi hned líp.
Kecáme, do toho bubnuje na střechu docela slušný cuhák. Jak vidno, jsem tu zdaleka první a jediný, dlouho po mě nikdo nepřijíždí. Asi po hoďce déšť ustává, leč pořád je zataženo a "wet". Je ale třeba starat se o přežití. Vyhledám rovný kousek louky co nejdál od středu dění (staříci mají rádi nerušené spaní) a celkem v pohodě stavím stan, vybalím, připravím spaní a uvařím si polívku. Je teplá, přijde k duhu.
Tak to tady vypadá když přijíždím
Pořád jsem tu sám, všichni evidentně vyráží ze zaměstnání a pro všechny je to sem daleko, jasně. Přidružím se k pořadatelstvu a vnikneme do vojenského stanu, kde načneme bečku. No a začínají pozvolna, a poté i houšť, přijíždět kámoši a kámošky. Všichni pěkně ve šprckách, ale v pohodě. Poté, co je nás už dostatek, jsme náhodným systémem rozřazeni do mančaftů, které dostávají za úkol vytvořit a zabezpečit patřičné zázemí. Tedy, zcela ve stylu outdooru, někdo kope latríny, někdo buduje ohnišťata, někdo smýká dřevo z okolních nevyčerpatelných lesů, jiní staví vojenský stan. Já jsem členem squadry, která buduje po obvodu louky provizorní odpadkové koše. Je to nutný (louka jest soukromým majetkem jednoho z nás), aby po nás v neděli odpoledne nezbylo pokud možno nic. A alespoň se člověk zahřeje, navíc...
Pohled od rybníčku Už je tady plněji
Pracující poháněný brutální motorkářkou Drnohryzi... Dřevaři A je (skoro) hotovo
Pátek je tradičně dnem příjezdu a shledávání, nejinak i tady. Je fajn vidět zase po nějaký době kámoše z celé republiky, pro mě navíc je to umocněno mojí loňskou vynucenou přestávkou. Tady jsem si uvědomil, jak je to betálný, že jsem zpátky "v jedné stopě" a skoro bez následků (asi o kousek vedle, a už jsem tu nemusel bejt nikdy) . Jo, vracet se mezi lidi, s kterejma je člověku príma, to je hezkej pocit.
Zvolna se stmívá, skoro fšici ohlášení už jsou na místě, je čas na zábavu. Ohně planou, kolem nich se shlukují nabalené postavy, i vnitřky stanů se zaplňují. Ti mocní hry a zpěvu vytáhnou svá ostruněná dřeva, a začíná se muzicírovat. Tohle je taky trochu unikum oproti běžné srazové komerci made by Czechs. Tady je repromjuzik přímo zakázána, že by sem jely zabékat třeba Tři švestry, to je taky SCI FI. No a nakonec, nejlíp se zábava vydaří, když si ji lidi dělají sami. Bohužel, duch doby naopak velí být pasívním konzumentem. Ale tahle parta až tak s duchem doby běžně nesplývá, tedy alespoň v něčem, bohudík.
Jo, asi ji mám... Singing in the tent
Večer si zcela stoprocentně nepamatuju. Byla přeci jen tma, něco alkeholu si též přisadilo, svou roli hraje též únava po celodenní pouti. No, samo jsem si taky zapěl, hlasitě a falešně, jak už to umím, pokecal s kdekým, občas jsem neunikl i nějaké té ohnivé vodě (leč snažil jsem se ji minimalizovat vzhledem k medikamentům které absorbuji), no a co se pamatuju, tak do pelechu jsem lezl kolem druhé.....
Sobotní ráno, kupodivu prosluněné (ale kaltna je jen což) mne vítá až tak kolem deváté. Sice, pravda, podle okolí nejsem první, leč, naštěstí, ani zdaleka ne poslední. Horký čaj a blízký ledový potůček mne postaví na nohy,a jen lehký ťukot v makovici a mírná nestabilita vestibulárního aparátu napoví, že se včera nejuchalo na sucho. Zaplaťbůh, po půlhodině je vše OK, stačí jedna hebká stolice v blízkém lese:-))))))
Ráno je slunečné a fajn
K desáté, když už jsou fšici venku z celt, dochází k upřesnění dnešního programu. Každá z včerejším příjezdem rozlosovaných skupin (podle barvy samolepky) dostává slepou mapu a na ní zakroužkované tři lokality či objekty, ve kterých je pro získání aktiv nutno něco vykonat či něco vyhledat. Naše "zelená" grupa musí navštívit Bělou nad Radbuzou, klášter u Horšovského Týna a hospodu v Chudenicích. Dále je možno získat "žolíka" dovezením obsluhou podepsaného pivního tácku odkudkoliv z Germánie. Úkoly jsou to alespoň pro mne, zběhlého v práci s mapami všecho druhu, takřka hračkou, to bude brnkačka. Ostatní mne proto promptně ustanovují green leaderem a jdeme na věc.
Hromadný odjezd
První část cesty nás nutí se prodírat pohraničními hvozdy směrem ku Přimdě nebo někam na "starou rozvadovskou". To je ten pravý úkol pro GPS, která nás občas protáhne pěkně rozbitými silničkami. Ty ještě před nedávnými časy okusily tak maximálně gumy pohraničářských gazíků, a těm stačily. Ale i my se s nimi popasujeme, i když pomaličku... Každopádně, courání se opuštěnými cestičkami se mi (a doufejme že i ostatním) líbí. Hlavně příroda je tu krásně opuštěná až divoká, tedy samo na středoevropské poměry.
První navigační zastávka Druhá navigační zastávka před Přimdou Druhá navigační zastávka - studium map
Protože mnozí z nás už vykazují palivový deficit, tak zákonitě první přestávka je v Přimdě u pumpy na bývalém hlavním tahu. Teď je tu klid a mír, všechen ruch se přestěhoval o kousek severněji na betonový strip dálnice. Takže v klidu natankujeme, popijeme, něco zakousneme a hlavně se vyhříváme na dopoledním slunci. Jest nám to zapotřebí...
Náš první cíl, Bělá nad Radbuzou, leží přímo na jih od Přimdy, takže doprava a hybaj rovnou za sluncem. Kupodivu, silničky jsou tady ve velmi dobrém stavu, takže se dá ject svižnější pohoda, při které se dá čumět koldokola a nemít zraky přišpendlené na vozovku v očekávání děr a jiných silničních proradností. A kraj kolem, zvlněná pahorkatina, stojí za počumění. Pastviny, na nich spokojené vymydlené kravky, sem tam lesík, všechno to umyté včerejším deštěm a tudíž jarně svěže zelené, prostě balzám na duši měšťákovu.
Bělá nad Radbuzou je menší tiché městečko, přes Radbuzu se klene most přímo u náměstí, takže se rozložíme parkingem hnedle u obecního ouřadu. Naším úkolem zde je najít na mostě datum jeho vzniku. Opravdu, na jednom z pilířů je vytesán letopočet, leč v římských digitech. No, co je to ale na nás, vzdělance, chichi... Promptně jej převedeme do latinky, inkriminovaná číslovka je 1820. Ještě foto a první úkol je za námi.
Parkujeme v Bělé Zelení v Bělé 1 Zelení v Bělé 2
Horšovský Týn je na jihovýchod odtud, něco přes dvacítku km. Silnice je opět kvalitní, a motá se půlku cesty kolem trati. Klášterní komplex Svatá Anna leží u silnice směrem na Domažlice, takže není vůbec nic složitého jej najít. Protože k němu vede poněkud strmější a kamenitá cesta, tak vysíláme endurantní část naší grupy, aby zjistila, kolik příleb je na erbu nad branou. My ostatní zatím čekáme v pohodě dole pod kopcem. Prej jich je pět, hlásí naši zvědi po návratu.
Třetím a posledním dnešním cílem je vesnička Chudenice, východně od Domažlic. Volím opět nejkratší cestu pěkně po okreskách, a ty nás nezklamou. Objedeme lesní komplex Žďár po jeho jižní a východní straně a už nás uvítá náves v Chudenicích. Hospoda je tu jedna, tak před ní zaparkujeme a vyrazíme dovnitř. Naším úkolem totiž zde je přinést zaplacený a potvrzený účet na česňačku. Je na tabuli uvedena, tak zasedneme a objednáme si ji fšici. A jelikož se už doba naplnila, tak za polévkou (dobrou) následuje plnohodnotný oběd.
Strávíme tu skoro dvě hodinky v pohodě, není kam spěchat. Počasí je i nadále vstřícné, tak se rozhodneme opatřit si i žolíka a pro návrat zvolit cestu podél hranic, leč po straně germánské. Nejblíže je tu přechod ve Všerubech, vedlejší a tak nefrekventovaný. Z Chudenic vyrážíme (tedy kromě dvou endurantních kolegů, kteří si zpět udělají svoji trasu) na jihozápad směrem na Kdyni. Kousek za vsí se proti nám vynoří další grupa, asi tu mají poblíž taky něco do činění. My však pokračujeme klikatou okreskou, sjedeme serpentínami do Kdyně, kde u pumpy zarazíme pro tankování.
Těch několik kiláků k bývalé železné oponě zvládneme coby dup. Na grenzu jen přibrzdíme, a bez zastavení projedeme. Joj, EU, to je vono!!!:-)))). Do Furth im Wald (pro mne a počesku je to: "Pořád v lese"....) nás dovede hlavní, ničím neuchvacující cesta. Za ním se už naplno ponoříme do sítě okresek vinoucích se po jižních svazích Českého lesa, zde známého pod názvem Oberpfalzer Wald. Waldmunchen, Schonsee, Eslarn a další malé i větší podhorské vesničky nás míjejí. Perfektní vozovka jen umocňuje zážitek z jízdy svěže zelenými svahy, hlubokými jehličnatými lesy a čisťounkými a upravenými vesničkami. No, když si tak promítnu to, co je zhusta k vidění "za čárou", tak to v prostěch našeho národa zrovínka moc dobře nevypadá. Tady je vše OK, u nás se na jezdce zhusta šklebí ruiny a polorozvaliny, kolem všeobjímající bordel, kopřivy a hromady starého šrotu. Do toho občas rozbitá silnice, však to známe všichni. Jen ta příroda je fajn na obou stranách. Ta naše má tu jistou "výhodu", že se mohla skoro padesát let rozvíjet bez přílišné péče lidské.
Zastávkou v Germánově
No nic, cedule Waidhaus mne vrátí zpět do real-time, je třeba se vrátit do lůna vlasti. před tím ještě stavíme na hlavní (a jediné) waidhauské hauptstrasse, a Ivan odběhne, aby získal kýžený tácek. My ostatní u strojů mu fandíme...
Hranici překročíme "starou" celnicí, opět bez sebemenšího zájmu od kohokoliv. Na kraji Rozvadova zahneme vlevo na silničku, která by nás měla dovést zpět do centra BoZu. To se jí vskutku podaří, sice opět za cenu jednoho "lívance" a asi pětikilometrové enduro-vložky totálně rozbitou asfaltkou. Nicméně, lehce po šesté jsme zpět na place. A jak tak vidím, zdaleka nejsme poslední. Tak tedy, honem vyplnit a odevzdat výkaz, a je čas na společné foto a panáka...
Zelení na konci
Ještě než se zmožený a utahaný mančaft může vrhnout k plným hrncům a napěněným sklenicím, tak je třeba pod svištící knutou bestiálních pořadatelů splnit zadané úkoly. Ty mají přímou souvislost se zabezpečením "cateringu" na večír. Každá skupina má něco. My jsme dostali za úkol skolit po louce běžící prase, aby bylo co papat. Tady se jedná samo o náhražku, vlastní kaňour je již připraven k opékání. Jeden z naší grupy se musí vzduchovkou s optikou trefit do lanem taženého pytle ve tvaru vypaseného čuníka. Pakliže bychom nesplnili všechny zadané úkoly přes den, neměli bychom k ubití čuňase excelentní vzduchovku, nýbrž luk, nebo v nejhorším případě kyj..... Thud potvrdil dobrou mušku a taženou svini několika ranami skolil.
Tažné zařízení Gunner Thud ...a z druhé strany
Další skupiny mají podobné úkoly. Jedni musí z rybníka vytáhnout dobře vychlazenou bečku píwa, další se pokusí třemi zápalkami a bez použití papíru zažehnout táborák, třetí skupina dostane za úkol najít v blízkém lesíku uschovanou nezbytnou část pípy. Zbylí dostali za úkol dosmýkat patřičné množství palivového dříví, a z koruny blízkého velikána získat další důležitou součást. Ta se nakonec stane kořistí na laně vzhůru tažené motorkářky.
Ohněstrůjci 1 Ohněstrůjci 2 Ohněstrůjci 3 Fire funguje, tak už se využívá
Tahá se bečka... ... i motorkářka směrem vzhůru Hledá se pípa
Tak, oheň hoří, divočák se peče, pivo teče, je fajn. Pozvolna se stmívá, je jasno a docela slušná kosa. Ale co, zůstanu v motorkářském (teda, po pravdě, helmu na palici nemám, a v rukavicích se blbě žere prase), ale jinak je fajn a dress neobtěžuje. O nenadálé zpestření jídelníčku se postará kolega Hynek. Kdesi v lese objevili čerstvě autem sraženou srnu, tož ji pozvali na barbecue. David zajistil ze strany místního hajného odborné ohledání, vyvrhnutí a přípravu, a za chvilku se srnka vrtí na roštu.
Organizační štáb - Honor and Glory to all of them! Vyhodnocuje se naše skupina Neočekávané zpestření jídelníčku
Večer proběhne opět v pohodě, jak je zvykem na našich akcích. Kecá se, hraje se, zpívá se, pije se pivko i kořaly sladké i mocné, maso mastí huby, v tomhle se nelišíme od ostatních srazíků. Ale, naštěstí, nepanuje tady onen bordel a randál, jako na komerčňákách, takže debatující si nemusí své pravdy řvát z dvaceti čísel "face to face", ale v poklidu se bavit. Asi je to tím, že jak se vidíme párkrát do roka, tak se na pokec těšíme a nenecháme si jej kazit bezduchým hřmotem. Jediné, co mi tak trochu kazí dojem, je vychcanost některých kolegů ohledně pitného režimu. Ten je totiž nastaven tak, že bečka je v ceně vlezu. Když ale padne, tak se halt musí vybrat do klobouku na další. A v tu ránu se část pijáků najednou přeorientuje na abstinenty nebo poživatele studené pramenité vody.... prostě vysolit pár pětek je jim zatěžko. Nakonec se suma dá dohromady, ale je mi z toho tak trochu trapně, neb zaplatili i lidi, kteří prokazatelně pivko nepijou, a nebo ho zdaleka nevysosli tolik, kolik dali do klobrcu. Do kapsy šáhli jen proto, aby halt další bečka byla a nenastalo trapné sucho. Je to jen taková drobná vada na kráse, ale zamrzí, tedy alespoň mne. Naopak zmínění Harpagoni juchají, jako by se nic nestalo. Ale co, nebudu si kvůli pár exotům kazit večír. Pro příště bych ale byl pro striktní platbu při čepu. Vím, je to vopruz, ale asi není zbytí... nejsme všichni velkorysí či alespoň poctiví...
Debatní kroužek Mistři pěvci - aneb ostrůvští trubadůři Markétce evidentně zimka nebyla....
Nakonec skončím u vohně vedle rybníčku, kde se slušně hraje a zpívá (i když vrchní guru, milující jen a jen echtovní bluegrass, nespokojeně leč neeee moc hlasitě brble...) a panuje příjemná atmosféra. Pod dojmem včerejšku se trochu brzdím v konzumaci, a hlavně, striktně se snažím vyhnout se hltání jakéhokoliv špíráku, leč stoprocentně mi to neprojde. Ale alespoň účinky minimalizuji. Čas příjemně utíká, mám klid a mír v duši, je mi prostě fajn. Tmou poletují jiskřičky z ohně, nad hlavou se klene tmavá kopule posetá myriádou hvězd, které nejsou rušeny světelným smogem, na jaký jsme zvyklí z vnitrozemí. Poslouchá se příjemná muzika (i když, popravdě, některé folkkýčařiny bych taky zrovínka moc nebo ani trochu nemusel, a naopak, to co mám rád tady neumějí:-))))), prostě, tohle je okamžik, pro který stojí za to žít, plahočit a hlomoždit se světem vezdejším, střetávat se s eskadronami pitomců na různých levelech, táhnout si s sebou svůj kříž od zrození ke smrti...
Kvapím pro další piwko Sedí se a je fajn Jakož i kaňour šmakuje
Ale konec pesimismu a rosy na duši. Je třeba si užívat, veselit se, radovat se. Tak se do toho dám taky.... Po druhé s půlnoci na mne dolehne přeci jen únava z dlouhého dne, tak se vytratím do textilu. Zuju si jen boty a sundám bundu, a tak jak jsem, se zasunu do spacoše. Bude zima, teploměr na slonovi ukazuje tři grádusy pod nulou:-(((((

V půl šesté mne vzbudí tlačící měchejř, prostě klasika po prohýřené noci s množstvím zrzouna větším než malým. Je nějak tmavo, ale nedojde mi to a hrnu se ze stanu, abych už už nechal ulevit útrobám. Sotva ale vystrčím palici ven, jsem brutálně probuzen! Kterej vůl mi dal ten velkej mokrej hadr na stan, co mi skončil za krkem, kurvaaaa! Hele, von to není hadr, ale SNÍH! Čumím jako puk. Stany kolem jsou pokryty souvislou vrstvou bílé nadílky, mašiny se krčí pod neobvyklou přikrývkou, je zataženo, sem tam nějaká vločka, prostě jako by nebyl květen, ale prostředek zimy. Po návštěvě blízkého keříku se ještě projdu spícím táborem, a zalezu zpět do tepla spacáku. Klidně usnu, neb na časný odjezd to opravdu ani naozaj nevypadá:-(((
Ranní překvápko Golding in the snow....
Podruhé lezu z pelechu po deváté, tentokrát definitivně. Je kupodivu jasno, sníh se drží jen ve stínu. Táborem se pohybují postavy nabalené do všeho, co mají k dispozici, a s párou u mordy. Vařím kotel horkého silného a sladkého čaje, kterej mě postaví na nohy... a nikomu nedám:-))))) Spolknu vydatnou snídani (kilojouly budou potřeba), a co dál? No, asi využiju slunného rána a zapakuju, dokavád jsem ve švunku. Balení stanu v jednom je sice trochu nesnáz, ale po půlhodině boje s oplachtěním je zabaleno a vše na mašině. Zkontroluju plac, zdali jsem něco nezapoměl, rozloučím se s okolím, a mizím.
Cestu do Tachova již znám, nic nového. Z Tachova vyrazím po hlavní směr Stříbro, ale protože je hezky (i když chladněji, leč chlad nevadí), zvolím opět variantu návratu okreskami, mimo hlavní tahy. Je čas, tak proč ne. Po pár kilácích odbočím vpravo a mířím liduprázdnými kvalitními silničkami přímo na jih směrem do Bělé nad Radbuzou. Tam natankuju a pokračuju po včerejší cestě na Horšovský Týn. Známou silnici opustím vlevo před Štítary a přes Pocínovice se dostanu až do Staňkova, Zde už nejsou silnice tak kvalitní, ale pomaleji to samozřejmě jde. Odměnou je mi projížďka krajem, zapadlými vesničkami a samotami, kam se normální motorkář, speedující hlavními tahy, sotva kdy dostane.
Ve Staňově jen přejedu hlavní domažlickou, a nadále jsou mým osudem okresky. Počasí začíná trochu zlobit, ze strany na mne útočí nárazový vítr, a kolem se honí přeháňky. Žádná mne dosud nezasáhne, ale často jedu po mokrých a zablácených vozovkách, což rychlosti přesunu nepomáhá. Pod Přešticemi přejedu klatovskou silnici, a držím východní direkci na Nepomuk. Prosmýknu se kolem žinkovského rybníku a zámku a už je tu objezd Nepomuku. Koldokola je už pěkně zataženo, a západní obzor svým tmavomodrým zbarvením nevěští nic dobrého. Neustále jedu, leč čekám, kdy to začne hustě padat a já budu nucen navléci vrchní díl dešťovky. Na návsi ve Vrčeni už na to dojde, radši dřív v čekárně, než pak hekticky někde v polích. Kalkul se vyplatil, na výjezdu mne zkropí prudký lijavec, a ve stoupání dojde na nejhorší. Teploměr rapidně klesne k nule, začne sněžit, prostě blizzard jako když vyšije. Ject se nedá, neboť jak štít tak i hledí helmy je rázem pokryto mokvající bílou břečkou. Fajn.... čekárna je poblíž (pánbůh zaplať za hustotu autobusové dopravy u nás:-)))) tak šup dovnitř i s mašinou.
Blizzard netrvá dlouho, po půlhodině mohu dále. Silnice je mokrá, prší jen drobně, a sníh už leží jen na krajnicích. Razím směrem na Rožmitál po jižním úbočí Třemšína, samozřejmě že se zapnutým vyhříváním heftů. Hlavní silnice do Příbrami je již vlídnější, inu jsem níž, a temná mračna jsou již přede mnou na východě a severu. Protože už mě až tak jízda nebere (a vidina domácího zápecí nabývá neustále jasnějších kontur), za Příbramí najedu dálnici směr Praha a davaj. Občas sprcha, občas drobný déšť, tak to jde až do stověžaté matičky (Praga Caput Regni - neboli - Praha zničená deštěm) . Její obchvat je kupodivu už suchý, takže závěr je zase v relativní pohodě, až na neustálý boční wichr.
Doma hezky tři mocné grogy, chvilka odpočinku, vybalení a rozvěšení mokrých věcí, a jde se mejt mašinu. Zaslouží si to.


Co dodat na závěr? Inu, jen to, že konec dobrý, všechno dobré..... a naštěstí, i vlastní akcička byla dobrá a kvalitní. Pořadatelům se moc povedla, a ohlašovaný "návrat ke kořenům" se ukázal jako perfektní a vynikající taktický tah. Proč? Inu proto, že převážně a s velkou většinou přijeli ti, pro než znamenají více kámoši a možnost se s nima setkat a pokecat a pojezdit, než ti, kteří hlavně koukají, co se dá z akce vytěžit a pasívně na ní zkonzumovat co jen pořadatel zajistí, sami však pro zábavu a zdárný průběh nehnou prstíkem. A to je dobře (jen a jen můj názor...). Takže, díkes a příště zase nashle (hehe, bude to možná už za tejden, v Rychlebech.... ale o tom někde příště a jindy, možná, bude-li se staříkovi chtíti....:-)))))
JiB

PS. Za výše vystavené fotky bych chtěl poděkovat nejenom sobě, ale všem, co své výtvory dali k dispozici. Moc za ně děkuji.