ZPĚT

Již nějakou dobu funguje konference MOTOBIKE-CZ, určená pro česky a slovensky mluvící motorkáře. Můžete se tam ptát, pokud něco nevíte, hádat se, komu to jede rychleji, oznamovat termíny nejrůznějších srazů a akcé a nebo jen tak "plkat".

Konference je otevřená a můžete se k ní připojit i vy. Potřebujete pouze připojení k Internetu a svoji emailovou adresu.

 

Co je to listserv konference a jak funguje

Konference, někdy označované jako listserv konference, jsou nejčastějším způsobem diskuze na Internetu. Zájemce o konferenci se přihlásí (popis níže) na server, který konferenci provozuje. Po přihlášení je zařazen do seznamu účastníků.

Jakmile někdo do konference zašle svů příspěvek - email - je tato zpráva automaticky rozeslána všem přihlášeným účastníkům. Každý přihlášený ji tedy dostane do své email schránky jako každou jinou poštu.

 

Jak se přihlásit do konference MOTOBIKE-CZ

Snadno :-)

 1. Pošlete e-mail na adresu sympa@lists.motobike.cz. (Té divné adresy se nebojte, sympa je program, který "sedí" na serveru a vyřizuje požadavky na přihlášení a odhlášení).

  Zpráva MUSÍ mít ve svém těle příkaz SUBSCRIBE MOTOBIKE-CZ vaše_email_adresa
  (vaši email adresu zadávejte pouze v případě, že je jiná, než adresa ze které zprávu odesíláte, jinak ji můžete nechat prázdnou).

  Nebo klikněte na tento odkaz, v levém menu na položku "Přihlásit se do konference" a zadejte vaši mailovou adresu. Potom už pokračujte podle instrukcí.

 2. Takže zpráva je odeslaná. OK. Teď čekejte, až vám majordomo odpoví. Jako odpověď na váš požadavek přihlášení vám z našeho serveru přijde zpráva, která potvrzuje přijetí vašeho požadavku. Tato zpráva obsahuje mimo jiné potvrzovací kód. Program obsluhující konferenci si tak zjišťuje, zda zadaná adresa je opravdu funkční.

  Jediné, co nyní musíte pro dokončení přihlášení udělat, je postupovat podle návodu ve zmíněném e-mailu a potvrdit jedním ze způsobů svůj požadavek na přihlášení.

 3. No a teď jenom počkejte až vám majordomo vrátí zprávu. Ta zpráva by měla být o tom, že jste přihlášení do konference atd.

  Od této chvíle by vám měly začít chodit všechny zprávy, které do konference ostatní účastníci pošlou. Neděste se, že hned nic nepřijde. Někdy dlouho nikdo nic nepíše.

 4. No a pokud se stále nedaří. Nevadí. Pošlete majl na adresu jan.fiala@avg.com nebo motobike@inuite.net. Poradíme, pomůžeme a případně vás přihlásíme ručně.

 5. Malý tip. Zprávy vám budou doručovány jako každý jiný email. Tj. za chvíli se vám budou plést v hlavní schránce mezi ostatní, jinou poštou. Většina poštovních programů umí "filtrovat" - tzn. zprávy, které mají nějakou pravidelnost umí automaticky přesouvat do speciální schránky. Můžete využívat toho, že všechny zprávy z konference budou mít v položce PRO(KOMU)/TO text motobike-cz@lists.motobike.cz.

 

Psaní do konference MOTOBIKE-CZ

Pokud jste se přihlásili, můžete nyní do konference psát. Příspěvek není nic jiného než obyčejný email, který odešlete na adresu: motobike-cz@lists.motobike.cz.

Pozor: zprávy neposílejte na adresu sympa... - sympa zpracovává pouze příkazy pro přihlášení a odhlášení, vlastní konference má svoji vlastní adresu - motobike-cz@lists.motobike.cz.

Pozor č.2: Podmínkou možnosti psaní do konference je být řádně přihlášeným účastníkem. Jakákoliv zpráva od nepřihlášeného účastníka nebude povolena - zpráva skončí v koši. Dávejte si na to pozor - často se to stává, když zprávu odesíláte z jiného počítače než odkud jste se přihlásili - třeba od kamaráda, který sám členem konference není.

Častým zmatkem taky je, že se někdo přihlásí jako JardaB@superbike.com ale ve svém poštovním programu má svoji adresu nastavenu na Jarda.Boucek@superbike.com. Náš server zprávu vyhodí, protože žádného uživatele Jarda.Bouček nezná - zná jenom JardaB, ale neví, že to je ten samý.

 

Když někdo nemá email

Pokud někdo nemá email ani přístup k Internetu, tak to má dost blbý :-).

Na vážně, pokud máte přístup k Internetu, ale nemáte vlastní email schránku, do které byste mohli zprávy z konference dostávat, není nic ztraceno. Můžete využít služeb EMAIL ZDARMA, které dne nabízí některé servery - např. www.quick.cz  www.post.cz, www.seznam.cz, www.email.cz, ... apod. Osobně s nimi nemám žádnou zkušenost, ale vím že řada lidí takto běžně konference odebírá.

 

Pravidla konference MOTOBIKE-CZ

Jako každá konference má i MOTOBIKE svá pravidla. Ty by měli účastnící konference dodržovat. Tato pravidla najdete například zde a nějaká další doporučení zde. Aspoň si je přečtěte.